התקנת דקים

דברים שחשוב לדעת בעת התקנת דקים

הדק (Deck) הינו למעשה רצפת עץ העשויה מקורות קורות המונחות זו לצד זו. את הדק נמצא בדרך כלל בחוץ – במרפסת, בגינה, בחצר מרוצפת ועוד, במראה שמהווה מראה טבעי ומשלים לחוץ. כיום, הדק הופך לפופולארי יותר ויותר וכפתרון עיצובי בשלל מצבים והתקנת דקים הפכה לדבר שבשגרה במחוזותינו, עם שלל חברות המיעות מומחיות רבה בתחום זה. התקנת הדק יכולה לשמש למשל בריצוף של החצר כולה, ליצירת פינת ישיבה נעימה ומתוחמת, אף מוגבהת מעט משאר השטח, ועוד.

 

אלו סוגי דקים כדאי לי התקין?

הדקים נחלקים לסוגים שונים על פי חומר הגלם ממנו הם עשויים. ניתן לחלק אותם לשתי קבוצות עיקריות- דקים העשויים עץ רך, כגון אורן קליפורניה, אורן פיני, דאגלס ועוד. אלו הם עצים אשר קל יחסית לעבוד איתם והם משווים מראה כפרי. עם זאת, הם עלולים להתבלות מהר יותר מעץ קשה וכן להוציא יותר סיבים ושבבים וכדאי לקחת זאת בחשבון בעת בחירת והתקנת דק.

הקבוצה השנייה הינה של דקים העשויים מעץ קשה, לדוגמא דק מעץ אירוקו, עץ טיק ועוד. מדובר בדקים עמידים יותר מהדקים עשויי העץ הרך, הן בפני בלאי טבעי ושריטות והן בפני פגעים של מזג האוויר. דקים נוספים הינם דקים עשויים חומרים סינטטיים, בעלי עמידות גבוהה במיוחד.

התקנת דק אירוקו

הדרך לגשת התקנת דק

ראשית, יש לבחון את תוואי השטח באמצעות מומחה להרכבת דקים. לא תמיד ניתן להרכיב את הדק ישירות על המשטח (למשל, כאשר המשטח הינו אדמה חשופה) ולעיתים נצטרך ליצוק בטון ולהחליקו טרם התקנת הדק. כמו כן, קיים כיום פתרון נוסף כאשר לא ניתן להרכיב ישירות על האדמה והוא שימוש ביריעות הקרויות "אגריפל", עשויות בד יוטה. היריעות הללו מונעות את צמיחת של עשבים תחת הדק אשר עלולים לפגוע בעמידות ובמראה הדק. לחילופין, במידה ואנו מעוניינים שגובה הדק יהיה כגובה האדמה, נצטרך לפנות אדמה ולחפור טרם התקנת הדק.

הנחת תשתית להתקנת דקים

התשתית הינה קורות חזקות המונחות ישירות מתחת לדק ומחברות אותו ליסודות שבקרקע. לרוב מדובר בקורות פשוטות מעץ לבן, אשר אינן מהוקצעות ויש להקפיד תמיד כי הקורות הללו יהיו ישרות ומפולסות. תשתית טובה תבטיח שנקבל דק ישר עם בלאי מופחת.